Historia i osiągnięcia

Młodzieżowy Klub Sportowy  Parasol Wrocław  został  założony w kwietniu 1982 roku. Od początku klub miał swoją siedzibę na Pilczycach, na stadionie przy ul. Lotniczej. W tej lokalizacji wcześniej funkcjonowały dwa kluby piłkarsko-hokejowe: „Stal” oraz „Piast” Pilczyce z bardzo zasłużonym trenerem i działaczem Stanisławem Tymowiczem.

Na początku lat 80-tych minionego wieku Tadeusz Banach, Andrzej Kuciel i Michał Popek, działacze ówczesnego Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Wrocław-Fabryczna powołali do życia nowy wrocławski klub: „Parasol” Wrocław.

W najśmielszych założeniach nie przypuszczali, że pomysł wychowywania poprzez sport dzieci z blokowisk zachodniej części Wrocławia nabierze takiego rozmachu. W pierwszych latach współpracowano z grupa ok. 40 dzieci, a  aktualnie na zajęcia organizowane przez „Parasol” przychodzi ponad 700 młodych sportowców.

Przyjmując dla klubu nazwę „PARASOL” pragnęliśmy uczcić  pamięć  słynnego  batalionu   składającego się głównie z harcerzy, który wielce zasłużył się w walce z okupantem hitlerowskim. Dla młodych wrocławskich sportowców członkowie Batalionu Parasol to wspaniali patroni i idealny wzór do naśladowania. Poprzez zaproponowanie młodzieży  udziału w zajęciach sportowych stworzony został, także niejako nad nią „parasol” ochronny przed zgubnym wpływem alkoholizmu i narkomanii.

Warto  przypomnieć, że pod koniec lat 50 ubiegłego wieku działał we wrocławskiej dzielnicy Krzyki założony przez Jerzego Guderskiego klub z sekcją lekkoatletyczną o identycznej nazwie, a jego członkinią była znakomita himalaistka Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta zdobyła najwyższą górę świata Mount Everest.

Pierwszy okres działalności to systematyczna praca w sekcjach piłki nożnej, lekkiej atletyki i kolarstwa. W połowie lat 80 chwałę „Parasolowi” przynosili  kolarze. Wychowankowie trenerów Ryszarda Wiązowskiego i Jacka Gardego wygrywali największe dziecięco–młodzieżowe wyścigi na Dolnym Śląsku, włącznie z Kolarskim Małym Wyścigiem Pokoju. Niestety warunki ekonomiczne zmusiły klub do zaprzestania szkolenia w tej dyscyplinie sportu.

W tym samym czasie pod okiem trenerów Wiesława Prystupy i Michała Jagielskiego w Parasolu trenowali lekkoatleci. Swoje pierwsze kroki stawiała tu Joanna Wiśniewska wielokrotna Mistrzyni Polski w rzucie dyskiem. Wiesław Prystup miał trzy pasje: edukowanie młodych wrocławian, sport młodzieżowy i gołębie pocztowe. Udział w tragicznej w skutkach wystawie tych zwierząt w Katowicach w 2006 roku był niestety ostatnią jego aktywnością.

Znakomitą pracę szkoleniową w sekcji lekkiej atletyki „Parasola” wykonał także trener Czesław Kołodyński, który wychował m. in. Agnieszkę Miernik, wielokrotną  medalistkę Mistrzostw Polski Juniorek w biegach średnich. Dwukrotnie doprowadził „Parasol” do drużynowego mistrzostwa Makroregionu w biegach przełajowych. W 2012 roku reprezentanci „Parasola” zdobyli tytuł drużynowego Mistrza Polski w Biegach Przełajowych w kategorii junior młodszy. Do czołowych zawodników w biegach średnich w kategorii junior młodszy i junior należeli w Polsce: Mateusz Frankowski, Jakub Chałupczak, Krzysztof Szczepiński , Małgorzata Zieleń i Monika Gębarzewska, która  w 2014 roku  zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w biegach przełajowych. Po śmieci Czesława Kołodyńskiego jego pracę skutecznie kontynuują trenerzy: Dominik Golec oraz Aleksandra Szyrwiel. Stworzyli liczną i bardzo perspektywiczną  grupę młodych lekkoatletów. Weronika Strączek - Mistrzyni Polski w trójskoku w kategorii juniorek młodszych, w opinii trenera Zdzisława Kokota, to aktualnie najbardziej utalentowana sportsmenka młodego pokolenia w Polsce. Dariusz Boratyński (razem z Gosią Zieleń aktualnie w AZS AWF Wrocław) to parokrotny medalista Mistrzostw Polski juniorów w biegach przełajowych i biegach długodystansowych. Jego trener Jacek Wosiek jest przekonany, że jeśli tylko Darka ominą kontuzje, to Wrocław będzie miał w najbliższych latach medalistę w biegach  długich w kategoriach seniorskich.

Najliczniejsza sekcja - piłka nożna

Aktualnie we wszystkich grupach dziecięcych i młodzieżowych trenuje ponad 700 zawodników. MKS „Parasol” Wrocław parokrotnie zdobywał Mistrzostwo Dolnego Śląska w kategorii junior starszy i junior młodszy, a drużyny w najmłodszych kategoriach wiekowych  zawsze należą do najlepszych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Cieszymy się bardzo z indywidualnych osiągnięć naszych wychowanków. Ireneusz Kowalski, Krzysztof  Ulatowski, Krzysztof Ostrowski ,Jacek Imianowski, Artur Monasterski, Paweł Odrzywolski, Krzysztof Danielewicz, Jakub Wrąbel to reprezentanci Polski lub Dolnego Śląska w kategoriach juniorskich to zawodnicy, którzy zaliczyli wiele udanych meczy w I lidze i Ekstraklasie.

Należy pamiętać, że Marek Kowalczyk będąc zawodnikiem „Parasola” odniósł  w barwach  Reprezentacji Polski U-16 w 1993 historyczny sukces zdobywając złoty medal Mistrzostw  Europy. Warto podkreślić, że Marek oraz jego kolega z „Parasola” Maciej Kowalczyk, który udanie występował w Ekstraklasie Polski i Ukrainy, swoje piłkarskie podstawy otrzymali w klubie KS „Włókniarz” Stabłowice.

Swój istotny udział w zdobyciu w 2007 roku przez reprezentację Dolnego Śląska Mistrzostwa Europy Amatorów miało 3 wychowanków „Parasola” : Michał Sudoł, Michał Wróbel i Patryk Partyka.

O ciągłości myśli szkoleniowej w „Parasolu” świadczy to, że w sezonie 2015/2016  trzej  wychowankowie naszego klubu: Krzysztof Ostrowski (rocznik 1982), Krzysztof Danielewicz (rocznik 1991) i Jakub Wrąbel (rocznik 1996) byli członkami kadry I drużyny „Śląska” Wrocław. Ewenementem na skalę Polski była gra w jednym czasie wszystkich w/w  zawodników w meczu Ekstraklasy. Aktualnie największe sportowe sukcesy odnosi Jakub Wrąbel, były bramkarz „Śląska” oraz  Młodzieżowej Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w 2017 roku. Od  sezonu 2019/2020 Jakub reprezentuje barwy ekstraklasowej Wisły Płock.

Bardzo optymistyczne jest to, że wśród jego młodszych kolegów trenujących w naszym klubie jest wielu, którzy mają szansę powtórzyć ten sukces. Potwierdzili to chłopcy z rocznika 2010, którzy w czerwcu 2019 r. pod wodzą trenera Wiktora Sadowskiego wygrali ogólnopolski Turniej Deichmanna i tym samym zdobyli nieoficjalny tytuł Mistrza Polski rocznika 2010.

Na piłkarskie, wychowawcze i społeczne  sukcesy „Parasola” pracowali z pełnym  zaangażowaniem znakomici trenerzy: Józef Druszkowski, Tadeusz Skupień, Roman Masztalerz, Paweł  Garba,  Franciszek Gołkowski, Michał Fiłon, Waldemar Skwierczyński, Michał Popek, Jerzy Olearnik, Andrzej Lis, Mieczysław Długosz, Janusz Kopertyński, Ryszard Żygadło, Dominik Radziejewski, Aleksander Papiewski, Janusz Kudyba, Robert Choiński, Grzegorz Kalinkiewicz, Janusz  Siepietowski, Wojciech Barański, Michał Dymecki, Piotr Bartyzel, Marek Świder, Ryszard Urbanek i  Henryk Augulewicz. Niestety tych dwóch ostatnich, niezwykle doświadczonych i reprezentujących tzw. starą szkołę nie ma już wśród nas

Aktualna siła potencjału kadry trenerskiej „Parasola” wynika z mieszanki doświadczenia i młodości. Krzysztof Janusz, Janusz Jedynak, Maciej Wrona, Grzegorz Jachimowicz,  Robert Cichy, Artur Nahajło to szkoleniowcy, którzy mają za sobą wiele  sukcesów w pracy z młodzieżą.

Wielkie nadzieje klub wiąże z trenerami młodego pokolenia: Jackiem Narojczykiem,  Arkadiuszem Pawlakiem, Jakubem Dudziakiem, Miłoszem Wrońskim, Kamilem Witkowskim, Marcinem Wekierą, Wiktorem Sadowskim, Kornelem Sikorskim, Mariuszem Kotem, Marcinem Krawczykiem i Bartkiem Obstójem. Te nadzieje mają bardzo solidną podstawę:  większość trenerów to bowiem wychowankowie „Parasola”, a ich obecne wyniki i zaangażowanie, chęć doskonalenia się i podnoszenia wiedzy, wskazują że w przyszłości mogą osiągnąć duże sukcesy.

Na szczególną uwagę wśród kadry trenerskiej” Parasola” zasługuje  trener Jan Słaby, który jeszcze w wieku 94 lat jako najprawdopodobniej najstarszy trener w Polsce, który miał zajęcia z zawodnikami. Obecnie nie pracuje bezpośrednio na boisku , ale nadal imponuje wspaniałą formą psychiczną i fizyczną. Jan Słaby - Żołnierz AK, działacz Towarzystwa Miłośników Lwowa jest żywą legendą wrocławskiego sportu. W przeszłości swoją karierę sportową realizował w dwóch dyscyplinach: w lecie grał w piłkę nożną, a w zimie angażował się w treningi hokeja. Dla młodszych kolegów, ze swoim wielkim doświadczeniem, fachowością i co ważne, z dużym poczuciem humoru, stanowi doskonały wzorzec do naśladowania.W 2019 roku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w uznaniu zasług Jana Słabego w działalności publicznej na rzecz miasta uhonorował go prestiżową odznaką  - Wrocław z wdzięcznością „Wratislavia Grato Animo”.

Wielką rolę w „Parasolu” odegrał  Ryszard  Żygadło, który 35 lata temu objął po Zbigniewie Dobrzańskim obowiązki sekretarza klubu. Cechowało go wielkie zaangażowanie i poświęcenie, doskonała organizacyjna pracy i bogate doświadczenie. Niestety Rysiu w 2014 roku przegrał walkę z ciężką chorobą. Duże zasługi dla klubu miał także inny zmarły już działacz „Parasola” Eugeniusz Smalec, który swoim następcą poprzeczkę zawiesił bardzo wysoko.

Na szczęście są w „Parasolu” cały czas są zaangażowani działacze. Na szczególne wyróżnienie wśród nich zasługuje Kazimierz Horyd wieloletni skarbnik, który jest także łącznikiem organizacyjnym „Parasola” z DZPN. Pozostali działacze, do których należą Ryszard Modliszewski, Janusz Zalewski, Jacek Narojczyk gwarantują ciągłość szkolenia i wychowywania  w „Parasolu” Wrocław.

Klub „Parasol” Wrocław znany był i jest we Wrocławiu z organizacji ogólnodostępnych i cieszących się dużym powodzeniem zawodów sportowych: Kolarski Mały Wyścig Pokoju, Biegi Przełajowe „Parasola” i Maraton Pływacki o Puchar Wrocławia.

Od wielu lat jest także organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Piłkarskiego „Parasol” Wrocław CUP, a od 7 lat występuje w roli współorganizatora największego w Europie Środkowo-Wschodniej Międzynarodowego Młodzieżowego Turnieju Piłkarskiego  „Wrocław Trophy” , w którym co roku startuje ponad 200 drużyn z całego świata.

Trenerzy „Parasola” starają się być na bieżąco z najnowszymi systemami i trendami szkoleniowymi. Uczestniczą w wielu konferencjach i kursach trenerskich. „Parasol” ma też swój wkład w rozwój szkolenia na Dolnym Śląsku, gdyż uczestniczył w założeniu Szkoły Mistrzostwa Sportowego „Junior”. Dużą cześć kadry nauczycielskiej, od początku istnienia szkoły stanowili trenerzy „Parasola”. Dzięki współpracy klubu z panią Prezes Anną Tymińską i panem Dyrektorem Januszem Siepietowskim możliwe jest osiąganie sukcesów w kształceniu i wychowywaniu młodych piłkarzy. Ponadto od 2014 roku we współpracy z panią Dyrektor Katarzyną Cichosz ze Szkoły Podstawowej nr 37 na Kuźnikach istnieje klasa sportowa o profilu piłki nożnej. Dało to możliwość dużej grupie najmłodszych wrocławian  uczestniczenia w zajęciach sportowych w większym wymiarze czasowym.

Mało znanym faktem jest, że klub „Parasol” kilkanaście lat temu jako pierwszy w Polsce zorganizował rozgrywki dla najmłodszych - 10 letnich i młodszych piłkarzy, nazywając tę kategorię wiekową „Orlik”. Nazwa się przyjęła się w całej Polsce i obecnie mali piłkarze w wieku 9 i 10 lat noszą nazwę „Orlików”.

Nie można zapomnieć o rodzicach, dzięki którym „Parasol” szczyci się wieloma sukcesami sportowymi. Bezpośredni kontakt jaki utrzymują oni z trenerami i działaczami oraz wymiana doświadczeń pozwala na skuteczniejsze i efektywniejsze prowadzenie procesu szkoleniowego i wychowawczego.

Prawie 40 lat i ….. co dalej ?

Patrzymy w przyszłość z optymizmem. Cieszymy się, jak i inne wrocławskie młodzieżowe kluby sportowe, z dużego finansowego wsparcia władz Wrocławia.  Odczuwamy  wielką  życzliwość okazywaną przez obecnego Prezydenta Wrocławia-Jacka Sutryka, Wspiera nas Departament Spraw Społecznych, Biuro Sportu i Rekreacji UM Wrocławia oraz  Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław. Bardzo dobrze układa się również współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskim Związkiem Piłki Nożnej i Dolnośląskim Związkiem Lekkiej Atletyki.

Michał  Popek – Prezes MKS „Parasol” Wrocław